Chcesz zostać prawnikiem? Przygotuj się do zawodu znacznie wcześniej!

Chcesz zostać prawnikiem? Przygotuj się do zawodu znacznie wcześniej!

Przyszły prawnik musi wziąć pod uwagę kilka ważnych faktów. W przygotowaniu do wykonywania zawodu liczą się nie tylko studia. Bardzo ważna jest także wiedza praktyczna, którą trzeba zdobywać już w czasie nauki. Wszelkie formy praktyk, stażów czy wolontariatu mogą być mocnym punktem w CV osoby, która chce zostać prawnikiem.

Niby drobiazgi, a jednak niezwykle ważne! Prawo spadkowe, karne, gospodarcze…i co jeszcze?

Na początku zastanów się, czy oby na pewno jest to zawód dla ciebie. Nie zawsze kierowanie się uczuciami i wyobrażeniami jest zgodne z prawdą. Musisz przygotować się na pracę (czasami żmudną) ze stertą dokumentów. Prawo spadkowe, cywilne, administracyjne czy prawo pracy musisz mieć w przysłowiowym małym palcu. Czeka cię więc ciągłe doszkalanie, wyjazdy na konferencje i warsztaty. Akta, paragrafy, pospiesznie poczynione notatki, pozwy itd. – to wszystko może spędzać sen z oczu i rodzić frustrację. Jeśli jednak okaże się, że taka forma pracy jest dla ciebie odpowiednia, na pewno nie poczujesz wzmożonej irytacji i napięcia.

Druga istotna kwestia to charakter i osobowość. Prawnikiem nie może zostać osoba, która jest chaotyczna i mało skrupulatna. Ponadto w zawodzie przyda się też cierpliwość i odwaga. Czasami sprawy sądowe ciągną się latami i budzą wiele kontrowersji. Zapanowanie nad emocjami to podstawa. Oczywiście ważna jest także empatia, bo zrozumienie klienta staje się czasami kluczem do nawiązania z nim lepszej współpracy i zrozumienia go. Na pewno osoby nieśmiałe, leniwe i niezdecydowane nie nadają się do wykonywania zawodu prawnika. Lepiej sobie to uświadomić wcześniej, aby później gorzko się nie rozczarować.

Nauka i jeszcze raz nauka oraz szukanie pierwszych ścieżek rozwoju zawodowego

Wybierz odpowiednią szkołę, która zapewni ci solidne wykształcenie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę z konkretnym miastem np. “studia Łódź”, aby przeszukać ofertę różnych placówek. Pięcioletnie Studia przepełnione są wiedzą po brzegi. Prawo cywilne, administracyjne czy prawo spadkowe to tylko niewielkie wycinki z wielkiego bloku wiedzy, który trzeba przyswoić. Po zakończeniu pierwszej części nauki czeka cię trzyletnia aplikacja, czyli bardziej ukierunkowane kształcenie.

Możesz wybrać aplikację radcowską, notarialną, adwokacką, komorniczą lub sędziowską. Dobrze przemyśl, co byłoby dla ciebie najodpowiedniejsze. Jeśli jednak nie chcesz podejmować egzaminu na wybraną przez siebie aplikację, możesz podjąć pracę po studiach, np. w doradztwie prawnym. Zostaniesz np. protokolantem czy będziesz sporządzać pisma procesowe. Możliwości jest dużo.

Zanim jednak ukończysz uczelnię wyższą i zdasz (ewentualnie) egzamin aplikacyjny, szukaj sposobów na zbieranie doświadczenia. Warto zacząć od działalności w kołach naukowych i innych organizacjach studenckich. Dzięki temu twoja wiedza z zakresu szeroko pojętego prawa będzie zawsze się rozwijać. Poznasz nowych ludzi i zaznajomisz się z problematycznymi sprawami.

Dopisuj kolejne punkty do swojego CV!

Dowiedz się o praktykach i stażach, które zawsze w miesiącach letnich przeprowadza Rzecznik Praw Obywatelskich. Pierwszy etap praktyk wakacyjnych polega na przyjmowaniu przez studentów wniosków i skarg wpływających do RPO. Drugi etap to praca w konkretnym zespole prawnym, który wybiera się samodzielnie. Może to być np. Zespół Prawa Cywilnego, Karnego czy Gospodarczego.

Praca w trakcie studiów i po studiach – czego można się spodziewać

Najlepiej szukaj pracy w trakcie nauki. Wtedy zdobywasz cenne doświadczenie i masz mocną podstawę do zdobycia po studiach dobrze płatnej posady. Pracownik bez doświadczenia ma gorzej. Na początku szuka zazwyczaj pracy w kancelariach i jako referent. Często też obsługuje interesantów.

Pracy możesz też szukać w różnych urzędach, np. wojewódzkim czy Urzędzie Skarbowym. Szukając pracy, korzystaj też ze stron sądów i prokuratur, tam też znajdują się czasami lukratywne oferty. Miej na uwadze także spółki, które często poszukują pracowników potrzebnych do obsługi spraw korporacyjnych. Oprócz tego popularna staje się praca prawników wewnętrznych (in house), którzy specjalizują się w danej dziedzinie wiedzy np. w prawie pracy. Następny etap rozwój na drodze prawnika to w wielu przypadkach otworzenie swojej kancelarii. Dobrze, jeśli będziesz mieć konkretną specjalizację np. prawo cywilne czy prawo spadkowe lub kilka specjalizacji (ale nie za dużo). Taka osoba staje się jeszcze bardziej wiarygodna w oczach swoich klientów. Niezbędną wizytówką prawnika jest dobrze pozycjonowana strona internetowa. Jeśli ktoś będzie szukał prawnika specjalizującego się w określonej specjalizacji, wpisze w wyszukiwarkę np. „prawo spadkowe Łódź”. Wtedy wyświetli się m.in. link do twojej kancelarii.

Jeśli wciąż chcesz zostać prawnikiem, przygotuj sobie swój plan na twoją ścieżkę nauki i zbierania doświadczenia. Zawsze będą one weryfikowane, ale dobrze jest mieć ogólne wytyczne, aby dążyć do konkretnego celu.