Dachy modułowe czy blachodachówki – jaki wybór podjąć?

Dachy modułowe czy blachodachówki – jaki wybór podjąć?

Budując dom, należy poświęcić szczególną uwagę wybieraniu pokrycia dachu. Blachodachówka to obecnie jeden z najpopularniejszych i najtrwalszych materiałów. Jednak, aby ona była w pełni bezpieczna i trwała, należy sięgać po blachodachówki od renomowanych producentów, jak chociażby Ruukki. O czym należy wiedzieć, przy wyborze pokrycia dachowego?

Blachodachówki w arkuszach – charakterystyka

Mówiąc o blachodachówkach najczęściej utożsamiamy je z klasycznymi blachodachówkami w arkuszach. Jest to rodzaj pokrycia dachu, który przygotowywany jest pod konkretnego klienta. Wynika to przede wszystkim z konieczności wcześniejszego dokonania dokładnych pomiarów. Najlepiej jest, gdy pomiarami zajmuje się osoba doświadczona – może być architekt lub sam sprzedawca dachu. Blachodachówki w arkuszach są bardzo trudne w transporcie, gdyż najczęściej są one bardzo dużych rozmiarów. Ich montaż również nie należy do najłatwiejszych, dlatego decydując się na tę formę pokrycia dachu warto wcześniej upewnić się, że producent oferuje wszystkie niezbędne akcesoria w komplecie.

Dachy modułowe – co musisz wiedzieć?

Dachy modułowe składają się z wielu gotowych arkuszy blachodachówek, dzięki czemu są one zdecydowanie bardziej uniwersalne. Ich podstawową przewagą nad klasycznym odpowiednikiem jest fakt, że wysokiej klasy producenci, jak chociażby Ruukki, mają szeroką ofertę blachodachówek dostępną od ręki. Dodatkowo zakup blachodachówki modułowej nie wiąże się z koniecznością dokonywania dokładanych pomiarów – wystarczy przybliżona powierzchnia połaci w m2. Arkusze modułów są zwykle znacznie mniejsze niż arkusze blachodachówki ciętej na wymiar, dlatego ich transport i montaż jest znacznie łatwiejszy

Czym kierować się przy wyborze pokrycia dachu?

Ruukki to przykład producenta, który ma w swojej ofercie blachodachówki modułowe oraz te cięte na wymiar. Dzięki szerokiej ofercie masz pewność, że znajdziesz idealną opcję dla swojego dachu – niezależnie od wybranego rodzaju pokrycia. Zastanawiając się, który wariant będzie lepszy dla Twojego dachu, należy przede wszystkim przyjrzeć się jego konstrukcji. Bardziej skomplikowane, wielospadowe dachy zdecydowanie łatwiej będzie pokryć z użyciem blachodachówki modułowej. Dodatkowo trzeba pamiętać, że jest ona o wiele łatwiejsza w montażu, a dzięki swojej uniwersalności gwarantuje, że nie dochodzi do marnowania materiałów, ze względu na wycinanie. Wybierając blachodachówkę należy zwrócić uwagę na jej trwałość i wykorzystane do jej wytworzenia technologie – dla przykładu Ruukki używa stali powlekanej ze specjalną powłoką, która cechuje się wysoką odpornością na korozję i promienie UV. Warto także przyjrzeć się gwarancji jaką oferuje producent, niektórzy z nich, jak chociażby Ruukki, dają gwarancję techniczną, aż na 50 lat.