Fundusz alimentacyjny – kiedy można ubiegać się o wsparcie?

Fundusz alimentacyjny – kiedy można ubiegać się o wsparcie?

Alimenty są przyznawane przez sąd w celu zapewniania dziecku właściwych warunków socjalnych. Jednak, kiedy rodzic zobligowany przez sąd nie wywiązuje się ze swojego obowiązku, można uzyskać pieniądze z funduszu alimentacyjnego. Maksymalna kwota wynosi 500 zł na dziecko, ale to jedyne, co można zrobić w tak trudnej sytuacji.

Jak uzyskać świadczenia z funduszu alimentacyjnego?

Sytuacja, kiedy jeden z rodziców nie płaci na utrzymanie swojego dziecka/dzieci jest szczególnie trudna. Rozwód czy rozstanie małżonków nie powinny w żadnym stopniu odbić się na poziomie życia małoletnich. W tym celu przyznawane są alimenty, które trzeba regularnie płacić. Wystarczy jeden miesiąc zwłoki w płatnościach i pokrzywdzony rodzic może zgłosić się do komornika w celu wyegzekwowania długu. Nieskuteczna egzekucja komornicza stanowi podstawę do uzyskania środków z funduszu alimentacyjnego. Jeszcze przed skierowaniem do sądu wniosku o alimenty, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Najlepiej odszukać prawnika przez Internet, gdyż opinie czy kontakt z innymi klientami ułatwi wybór odpowiedniej osoby. W wyszukiwarce trzeba wpisać odpowiednie hasło, czyli na przykład „adwokat alimenty Łódź” i skontaktować się z interesującymi kandydatami.

Fundusz alimentacyjny – ile dostaje się na dziecko?

Kiedy rodzic nie chce albo nie może płacić na utrzymanie swoich dzieci, wsparcie zostaje zapewnione przez państwo. Mowa o funduszu alimentacyjnym, który zakłada przekazywanie do 500 zł miesięcznie na dziecko. W celu uzyskania wsparcia trzeba w pierwszej kolejności udać się do Ośrodka Pomocy Społecznej i przekazać wypełniony wniosek, decyzję sądu oraz pismo od komornika potwierdzające bezskuteczną egzekucję zadłużenia.

Aby uzyskać pieniądze z funduszu, trzeba spełnić także kryterium dochodowe, czyli uzyskiwać dochód nieprzekraczający 900 zł netto na jednego członka rodziny.

Warto dodać, że niewywiązywanie się z obowiązku alimentacyjnego to przestępstwo, które jest ścigane z urzędu. Każdy ojciec albo matka niełożący na utrzymanie własnych dzieci poniesie karę.