Jak powinien wyglądać strój na siłownię

Jak powinien wyglądać strój na siłownię

W obecnych czasach strój na siłownie jest czymś więcej niż dres wykonany z dzianiny i uniwersalne adidasy. Wiele osób przywiązuje do niego dość sporą uwagę, inni zaś go kompletnie bagatelizują. Jest on jednak bez wątpienia ważnym elementem przygotowań do treningów. Wybór butów, ubrań i akcesoriów treningowych jest tak obszerny, iż dla osób początkujących może być on problemem. Jakie strój jest najbardziej funkcjonalny? Jaki materiał warto wybrać?

 

Na pierwszym miejscu funkcjonalność

 

Struj na siłownie oprócz unikalnego wyglądu, powinien przede wszystkim cechować się swoją funkcjonalnością. Jego zadaniem jest umożliwienie wykonania treningu w jak najwyższym stopniu komfortu. Niezależnie czy treningi są wykonywane w domu, na świeżym powietrzu czy w klubie fitness, ubrania na siłownie powinny być wygodne i nie ograniczać ruchów. Prawidłowo dobrany strój treningowy sprawi, iż osoba trenująca będzie czuć się w nim pewnie oraz umożliwi płynność wykonywania ćwiczeń. Ponadto dla wielu kobiet ma on za zadanie podkreślić walory sylwetki, a także ukrywać mankamenty. Mężczyźni natomiast mniejszą wagę przywiązują do tego, jak wyglądają na siłowni – preferują skupić się na pracy nad swoją sylwetką. Modne wśród mężczyzn trenujących siłowo jest eksponowanie walorów górnej części ciała, przeważnie barków i ramion – tak więc preferowanym ciuchem są koszulki typu tank. Buty powinny cechować się dobrą stabilizacją stopy oraz posiadać antypoślizgową podeszwę. Inne cechy posiada obuwie kulturystyczne, a np. obuwie do biegania. W związku z powyższym podczas zakupu warto poprosić sprzedawcę o pomoc.

Do ubrań wchodzących w strój treningowy zaliczane są:

  • buty,
  • ubranie,
  • bielizna.

 

Jaki typ materiału najlepszy?

 

Kluczową rolę ubrań sportowych odgrywa ich materiał. Przykładowo bawełna przy intensywnym treningu nie jest najlepszym wyborem, ponieważ bardzo łatwo chłonie pot, co za tym idzie – bardzo szybko ubranie będzie mokre. Lepszym wyborem jest strój wykonany z tworzyw odprowadzających wilgoć lub np. z dzianiny. Dodatkowo, osoby o wysokiej częstotliwości treningowej powinny zwrócić uwagę na wytrzymałość ubrań treningowych.

 

Co warto zabrać ze sobą na siłownie?

 

Oprócz wygodnego stroju treningowego na siłownie warto zabrać ze sobą takie rzeczy jak:

  • Ręcznik treningowy – w znaczny sposób zwiększa on komfort treningu, ponieważ każdy na siłowni się poci, a to właśnie ręcznik pozwala uniknąć kontaktu z potem innego trenującego.
  • Woda – podczas wysiłku fizycznego organizm traci znaczną ilość wody, którą należy uzupełniać.
  • Rękawiczki treningowe – zapobiegną wyślizgiwaniu się sztangi oraz zapobiegną wystąpieniu odcisków.