Jak sprawnie postarać się o zwrot podatku z USA?

Jak sprawnie postarać się o zwrot podatku z USA?

Stany Zjednoczone przyciągają nie tylko turystów, ale i osoby chętne do pracy, z całego świata. Prędzej czy później pojawia się więc kwestia związana ze zwrotem podatku z USA. Co warto o niej wiedzieć?

Zwrot podatku z USA – co warto wiedzieć?

Osoby, które złożyły zeznanie podatkowe w urzędzie skarbowym IRS mają prawo odzyskać podatek od wynagrodzenia. Najczęściej pomocą służą nam firmy, które specjalizują się w odzyskiwaniu zapłaconego podatku. Zazwyczaj jest to około 10% od otrzymanej kwoty. Czas oczekiwania na zwrot podatku wynosi od 2 do 4 miesięcy zależnie od firmy, z której usług korzystamy. Co jeszcze warto wiedzieć? Gdy jesteśmy jeszcze w stanach, powinniśmy sprawdzić, czy nasz pracodawca nie potraca zaliczek na Medicare albo Social Security. Warto upewnić się też, czy pracodawca posiada nasz aktualny adres, na który będzie mógł wysłać na początku roku potrzebne dokumenty, na przykład podsumowanie zarobków. Dobrze też jest zachować ostatnie wypłaty od wszystkich pracodawców oraz posiadać ich adres, oraz dokładną nazwę. Wybierając firmę, z której pomocy skorzystamy warto zwrócić uwagę na to, jaką wysokość zwrotu nam oferuje oraz jaką prowizje pobiera. Zawsze możemy też popytać o jej opinie wśród znajomych bądź w internecie.

Zwrot podatku z USA – jakie dokumenty są niezbędne?

Musimy przygotować kopie paszportu oraz wizy, czeki z ostatniej wypłaty albo dokument W–2 oraz kopię karty Social Security. Czym jest formularz W2? Zawiera ona informacje o zarobkach danej osoby oraz o zapłaconym podatku. Dokument ten wypełnia pracodawca, na początku nowego roku i przesyła do zainteresowanego. Możemy ubiegać się o zwrot podatku, zaraz po zakończeniu roku rozliczeniowego. Aby być pewnym, jaka kwota nam przysługuje możemy użyć specjalnych kalkulatorów, dostępnych w internecie. Średnio osoby pracujące w USA, których praca została opodatkowana, otrzymują około 800 dolarów Zwrot podatku z USA, wykonany z pomocą profesjonalnej firmy, z pewnością będzie stanowić potrzebny zastrzyk gotówki dla nas i naszej rodziny.