Niesłusznie przyznany mandat – co z tym zrobić?

Niesłusznie przyznany mandat – co z tym zrobić?

Każdy kto posiada prawo jazdy musi liczyć się z tym, że pewnego dnia może otrzymać mandat i to niekoniecznie z własnej winy. Choć funkcjonariusze policji zazwyczaj nakładają kary finansowe na osoby, które łamią przepisy drogowe, to zdarzają się jednak sytuacje, w których wystawiony przez nich mandat zdaje się być niesłuszny. Co zrobić w takiej sytuacji?

Niesłusznie przyznany mandat

Jeśli mamy chociażby cień wątpliwości co do tego, czy mandat, który otrzymaliśmy, został nam słusznie przyznany, wówczas powinniśmy udać się po pomoc prawną. Jednym z ośrodków, w którym możemy uzyskać poradę, jest kancelaria radców prawnych Łódź, Warszawa, Kraków czy Wrocław to miasta, w których bez problemu można znaleźć wielu specjalistów. Pomogą oni rzeczowo ocenić, czy mandat został wystawiony słusznie, a także rozwieją wątpliwości, które pojawiają się w naszej głowie w związku z zaistniałą sytuacją. Mogą także podpowiedzieć, co należy zrobić, jeśli zostaliśmy ukarani grzywną, a nie powinniśmy.

Jak odwołać się od mandatu?

Jeśli już upewnimy się, że mandat został nam wystawiony niesłusznie, wówczas należy przystąpić do procedury odwołania się. Każdy funkcjonariusz policji powinien poinformować Cię, że masz takie prawo. Zostało ono uregulowane w kodeksie postępowania w sprawach wykroczeń. Według przepisów w nim zawartych wniosek o uchylenie mandatu powinien zostać złożony w ciągu siedmiu dni od momentu jego otrzymania. Należy więc się śpieszyć, ponieważ nie ma wiele czasu!

Warto wiedzieć, że odwołać się od mandatu może nie tylko osoba, która go otrzymała. Może to zrobić także jego przedstawiciel ustawowy lub przedstawiciel policji czy sąd. Na działania dwóch ostatnich wymienionych organów nie warto jednak liczyć. Lepiej wziąć sprawy w swoje ręce.

We wniosku o uchylenie mandatu należy podać swoje imię, nazwisko, numer PESEL, miejsce zamieszkania, serię i numer mandatu, opis zdarzenie oraz uzasadnienie, dlaczego uważasz, że kara została na Ciebie nałożona niesłusznie. Odpowiednie dokumenty składa się do sądu rejonowego, który wydaje odpowiednią decyzję.