Nowoczesne firany gotowe – co je wyróżnia?

Nowoczesne firany gotowe – co je wyróżnia?

Nowoczesność już od wielu sezonów ceni minimalizm, również w kwestii dodatków. Wyposażenie domu w piękne, stonowane firany pozwala stworzyć wnętrze przestronne i jasne, a więc zgodne z najnowszymi trendami. Jednak nie zawsze trzeba stawiać na prostotę. Warto również sięgać po nieco oryginalniejsze tkaniny, choć oczywiście z umiarem. Jakie firany gotowe prezentują się nowocześnie? Jak je właściwie upinać i aranżować we wnętrzu?

Firany gotowe w nowoczesnych kolorach i wzorach

Nowoczesność łączy się szczególnie z lekkimi, przeźroczystymi tkaninami. Gładkie, wykonane z naturalnych materiałów, swobodnie zwisające aż do podłogi – tak często prezentują się najmodniejsze firany gotowe. Poza świeżą, ponadczasową bielą, w nowoczesnych wnętrzach popularne jest stosowanie tkanin w odcieniach beżu, a nawet brązu. Są to barwy ziemi, a więc mocno związane z naturą, której nie może zabraknąć we współczesnym wystroju wnętrz. Tam, gdzie potrzebne jest delikatne przełamanie prostej aranżacji, warto wykorzystać firany gotowe w pastelowych, lekkich kolorach. Zestawiając swoją barwę i półprzezroczystą strukturę mogą w zupełności zastąpić zasłony. Zwolennikom dekoracyjnego wyglądu lub w prostych wnętrzach warto polecić firany gotowe łączące kilka kolorów np. białą górę i szary, lub brązowy dół. Nowocześnie zaprojektowane pomieszczenia, które potrzebują dużej ilości światła dziennego, powinny być wyposażone w cienkie tkaniny. Najlepiej wtedy wykorzystać firany o bardzo luźnym splocie i siateczkowej strukturze. A co ze wzorami? Choć firany gotowe najlepiej prezentują się w wersji gładkiej, nic nie stoi na przeszkodzie, by na tkaninie pojawił się jakiś subtelny motyw. W nowoczesnym wnętrzu najlepiej prezentują się delikatne materiały z motywem roślinnym (kwiaty, liście) lub geometrycznym. Dobrym pomysłem w tworzeniu wystroju zgodnego ze współczesną modą są firany gotowe w delikatnym połysku. Jest to efekt, który uzyskuje się dzięki wykorzystaniu srebrnych nici, specjalnego nadruku lub po prostu błyszczących elementów dekoracyjnych, takich jak kryształki czy cekiny. Warto pamiętać, że nowoczesne trendy zawsze wprowadzają naturę do wnętrz, dlatego cenione w najmodniejszych aranżacjach są firany z włókien naturalnych, czyli bawełny lub lnu.

Jeśli chodzi o kolory i wzory nowoczesnych firan gotowych, najlepiej kierować się umiarem i harmonią. W pomieszczeniu przesyconym dodatkami i innymi wzorami na materiałach np. poduszkach lepiej będą prezentować się gładkie, stonowane dekoracje okienne. W przypadku, gdy wystrój jest maksymalnie prosty i oszczędny, dobrze jest wybrać modny motyw czy wyrazistą strukturę firany.

Jak zaprezentować nowoczesne firany gotowe?

Wyposażenie domu w nowoczesne firany gotowe powinno obejmować również ich odpowiednie wyeksponowanie. Najlepiej, aby były one długie i luźno puszczone. Dopuszcza się ich delikatne upięcie na boki (szczególnie w przestrzeni balkonowej), jednak wtedy trzeba zrezygnować z ciężkich chwostów na rzecz prostych podwiązek. Można je delikatnie urozmaicić drobnymi wisiorkami lub koralikami. Jak nowocześnie upiąć firany gotowe? Oto najlepsze propozycje:

  1. Na taśmie – firany upięte na taśmie mogą kojarzyć się z klasyczną aranżacją. Jednak stosując subtelne marszczenie lekkiej, przezroczystej firany można uzyskać nowoczesną dekorację okienną. Delikatne fałdy sprawiają, że wnętrze staje się bardziej przytulne.
  2. Na przelotkach – ten sposób upięcia firany na karniszu sprawia, że z łatwością możemy stworzyć symetryczne, łagodne fale czy słupki. Tkanina prezentuje się wtedy bardzo estetycznie i modnie. Zaletą tego rozwiązania jest również łatwość użytkowania – przelotki, czyli kółka łatwo przesuwają się po karniszu.
  3. Na karniszu sufitowym – nowoczesne wnętrza są często wyposażone w długie firany i zasłony. Jeśli zastosuje się karnisz sufitowy, który pozwala upiąć tkaninę wysoko, można doskonale powiększyć optycznie pomieszczenie, jak również dodać mu subtelnej elegancji. Karnisz sufitowy jest prawie niewidoczny, a więc doskonale pasuje do estetyki minimalizmu.