Zaradne planowanie finansów – niespodziewane wydatki są Ci niestraszne

Zaradne planowanie finansów – niespodziewane wydatki są Ci niestraszne

Po wakacyjnych wyjazdach Twój domowy budżet znacznie się zmniejszył? Wyprawka szkolna dla Twoich pociech kosztowała więcej niż planowałaś? Nie panikuj i pamiętaj, że z każdej sytuacji jest wyjście! Stwórz swój niezawodny plan finansowy i działaj według niego. Sprawdź, jak oszczędzać i panować nad wydatkami.

Po pierwsze – plan, po drugie – wcielanie planu w życie, po trzecie – spokój i zysk – brzmi prosto i doskonale? Najważniejsze, że to naprawdę wykonalne a domowy budżet można wzmocnić. Kilka sposobów planowania wydatków pomoże Ci stać się mistrzem zarządzania domowym budżetem.

Sporządź swój kalendarz wydatków

Dom to małe przedsiębiorstwo, a Ty musisz być najlepszym strategiem i zarządcą w swoim królestwie. Stwórz kalendarz wydatków w wersji papierowej lub w elektronicznej. Przeanalizuj, na co najczęściej wydajesz pieniądze i zgodnie z tym pogrupuj wydatki na kilka kategorii:

  • wydatki codzienne, czyli pieczywo i artykuły spożywcze kupowane każdego dnia, środki czystości etc.,
  • wydatki cykliczne – tutaj uwzględnij opłaty za auto, czynsz, rachunki za gaz, prąd, telefon, internet lub inne sprzęty,
  • wydatki okazyjne, czyli te, które zdarzają się raz w roku lub nieco częściej: prezenty urodzinowe, wyprawka szkolna, wydatki wakacyjne,
  • wydatki dla ducha – ten dział należy do gromadzenia wydatków na wszelkie rodzaje zachcianki i drobiazgi: wyjście do kina, nowe kolczyki, kolacja w restauracji,
  • wydatki niespodziewane to te, których nikt nie lubi, ale są konieczne, czyli naprawy, kupno nowych urządzeń,
  • oszczędności – po sporządzeniu kalendarza tutaj możesz wpisać kwotę, którą uznasz za swoje miesięczne oszczędności.

Nie odmawiaj sobie, ale przestrzegaj zasad

Zamiast odmawiać sobie wszystkiego, przestrzegaj zasad, wprowadź oszczędną metodę zakupów i trzymaj się ustalonego planu. Oto podstawowe wytyczne, których warto się trzymać: zawsze zrób listę zakupów, targuj się, jeśli możesz, nie wychodź na zakupy głodna, sprawdź, czy wybrana przez Ciebie odzież jest dostępna w outlecie, nie kupuj tego, czego nie potrzebujesz, porównuj ceny i dopiero później decyduj się na zakup.

Bądź najlepszym strategiem w swoim domu!

Stwórz swoją indywidualną strategię finansową, aby mieć pewność, że wszystkie wydatki są koniecznie, a nie wynikają z Twojej niewiedzy lub błędów. Oto kilka strategicznych wskazówek:

  • Zawsze płać rachunki od razu,
  • Sprawdzaj regularnie nowe opcje, promocje i rabaty, aby dowiedzieć się, czy możesz wybrać lepsze rozwiązanie i obniżyć stałe rachunki,
  • Ustalaj sobie limity na przyjemności i inne wydatki,
  • Omawiaj z najbliższymi większe zakupy i bądź ich inspiracją w oszczędzaniu.

Pokaż, jak radzisz sobie z wydatkami, wcielaniem planu w życie i wygraj. W konkursie Optimy „Twoja zaradność” kreatywność i skrupulatne planowanie zostaną wynagrodzone. Na zwycięzców czekają nagrody w wysokości 10 tysięcy złotych oraz 50 nagród rzeczowych, wśród których znajdują się m.in.: e-booki, kapsułkowy ekspres do kawy czy robot kuchenny.