Zwolnienie z pracy z powodu koronawirusa – co musisz wiedzieć?

Zwolnienie z pracy z powodu koronawirusa – co musisz wiedzieć?

Czas pandemii to ciężki okres dla wszystkich. Problemy pojawiają się szczególnie w sferze pracowniczej. Wielu pracodawców odczuwa na własnej skórze niekorzystne skutki pandemii, przez co są zmuszeni do redukcji etatów. Co możemy zrobić, gdy pracodawca wręczy nam w tym okresie wypowiedzenie?

Czy można zwolnić pracownika w okresie pandemii?

Zwolnienie z pracy w czasie pandemii koronawirusa to często spełnienie najgorszych koszmarów pracownika. Ogólnie panujący kryzys daje się we znaki każdemu, a utrata pracy w tych ciężkich czasach wydaje się być etapem nie do przejścia. Tak samo ciężka jest sytuacja pracodawcy, który w czasie pandemii może nie mieć możliwości utrzymać zatrudnienia na takim samym poziomie, jak dotychczas. Redukcja zatrudnienia wydaje się wówczas najlepszym rozwiązaniem – w końcu każdy chciałby utrzymać się na rynku w tym trudnym dla wszystkich czasie. Zwolnienia pracowników w okresie pandemii są dozwolone na bardzo podobnych zasadach, jakie panują normalnie. Najważniejsze jest to, aby zachowane były odpowiednie okresy wypowiedzenia umowy o pracę, które są różne w zależności od tego, jaki jest staż pracy danego pracownika. Jeśli pracownik pracuje u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy, wówczas okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. Przy stażu pracy wynoszącym co najmniej 6 miesięcy okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc, natomiast jeśli pracownik pracuje co najmniej 3 lata, wówczas okres wypowiedzenia to 3 miesiące. Pamiętajmy, że pracodawca nie może nas zwolnić jako jedyną przyczynę podając pandemię. Co jednak ważne, powodem zwolnienia mogą być jej skutki.

Co zrobić w przypadku zwolnienia z pracy podczas pandemii?

Pracodawca co prawda ma prawo do tego, aby wręczyć pracownikowi wypowiedzenie w czasie pandemii koronawirusa, jednak należy pamiętać, że obowiązują go wszelkie zasady wynikające z Kodeksu pracy i dotyczące rozwiązania umowy o pracę. Jeśli mamy wątpliwości co do tego, czy nasze zwolnienie z pracy przebiegło zgodnie z przepisami, warto skorzystać z pomocy specjalisty, który świadczy porady prawne Łódź, Warszawa czy Kraków to duże miasta, w których bez problemu znajdziemy tego typu usługodawców. Warto wybierać kancelarie, które są nam polecane przez naszych bliskich znajomych. Jeśli nie mamy nikogo, kto mógłby podsunąć nam tego typu usługodawcę, warto poszukać odpowiedniego dla nas eksperta na stronach internetowych. Powinniśmy sugerować się przede wszystkim opiniami klientów, które wystawiane są właśnie w Internecie.