5 oznak dobrej jakości dzianiny

  • Dom
  • 11 października 2021
5 oznak dobrej jakości dzianiny

Dzianina to jeden z materiałów, który można bardzo łatwo rozpoznać, gdyż do jej produkcji potrzeba tylko jednego rodzaju nitki.  Dobrze uszyty i pielęgnowany materiał służy przez wiele lat, dlatego warto wiedzieć, na jakie elementy należy zwracać szczególną uwagę.

Dzianina – jak powstaje materiał?

Dzianina to szczególnie lubiany materiał wykorzystywany do produkcji różnorodnych ubrań, które sprawdzają się zarówno w trakcie upalnych, jak i zimniejszych dni. Doskonała jakość pozwala uszyć atrakcyjne ubrania na każdą okazję. Wśród niewątpliwych zalet należy wskazać trwałość oraz optymalną cyrkulację powietrza. To wybór profesjonalnych krawcowych, jak i pań, które w domowym zaciszu przygotowują ubrania dla siebie oraz najbliższej rodziny.

Dzianina powstaje z jednego rodzaju nitki, która zostaje ukształtowana na kształt oczka. W dalszej kolejności wspomniane oczka zostają ułożone jedne obok drugich — takie działania pozwalają na stworzenie rządku przydatnego w trakcie kolejnego etapu produkcji. Oczka układane pionowo jedno na drugim umożliwiają stworzenie kolumienki. Struktura jest uwarunkowana długością nici w konkretnym oczku, ścisłością rządku oraz kolumienkami. Wszystkie elementy odgrywają ważną rolę i przekładają się na końcowy efekt.  Oprócz tego ścisłość jest uzależniona od indywidualnych właściwości przędzy używanej do produkcji dzianiny, długości nitki w oczku oraz od splotu.

Dobra dzianina – na co zwrócić szczególną uwagę?

Dzianina jak pensoft ma być przede wszystkim elastyczna oraz bardziej rozciągliwa, kiedy przyrównać ją, chociażby do tkaniny. Materiał powinien bez większego problemu dopasowywać się do kształtu ciała, dlatego jest szczególnie popularny w produkcji sukienek, swetrów, damskich bluzek oraz koszuli. Jednocześnie służy do szycia pończoch oraz bielizny.

Dzianina może być łączona z innymi materiałami i tworzywami, dzięki czemu końcowy efekt jest bardzo atrakcyjny, ma pożądane właściwości oraz może być wykorzystywany w różnorodnych celach. Materiał nie powinien się jednak nadmiernie rozciągać, gdyż w takim przypadku dochodzi do zmiany kształtu noszonych ubrań. Dzianina ma być miła w dotyku i delikatna, dzięki czemu masz pewność, że w trakcie noszenia nie będzie się mechacić oraz kulkować. Nie zauważysz żadnych niekorzystnych oznak użytkowania nawet przy częstych praniach.

W trakcie zakupów sprawdź producenta, gdyż dobrej jakości dzianina pochodzi ze sprawdzonego źródła, co daje pewność, że używane materiały są wytrzymałe, a także powstały przy wykorzystaniu profesjonalnych maszyn. Dobrze, kiedy osoby zajmujące się przygotowaniem dzianiny regularnie biorą udział w kursach przypominających oraz podnoszą kwalifikacje.

Producent dzianiny powinien mieć doświadczenie w różnego rodzaju realizacjach, dzięki czemu zyskujesz pewność, że oferowane produkty są warte swojej ceny i nie zniszczą się w krótkim okresie. Im więcej certyfikatów  i nagród otrzymał producent, tym lepiej i solidniej zapowiada się dzianina. Na szczególną uwagę zasługują certyfikaty przyznawane przez Instytut Techniki i Technologii Dziewiarskich TRICOTEXTIL z Łodzi oraz Świadectwo ochronne, które można uzyskać od Urzędu Patentowego.