Blokowanie się hamulców – co warto o tym wiedzieć?

Blokowanie się hamulców – co warto o tym wiedzieć?

Blokowanie się hamulców w trakcie jazdy dotyczy sytuacji, kiedy koła zaczynają być blokowane przez szczęki hamulców lub zaciski. Problem może okazać się bardzo poważny, gdyż w efekcie hamulce tracą możliwość sprawnego hamowania. Dlaczego tak się dzieje i jak można temu przeciwdziałać?

Przyczyny blokowania się hamulców

Najczęściej za blokowanie się kół odpowiadają niesprawne tłoczki hamulcowe. Jeżeli doszło do ich korozji lub silnego zabrudzenia, po zwolnieniu pedału hamulca nie wracają one na swoje miejsce. Problemy mogą także sprawiać zatarte prowadnice zacisku hamulcowego lub klocki hamulcowe, które mogą być zapieczone lub zużyte. Koła samochodu nie obracają się wtedy swobodnie.

Co możemy zrobić, aby zadbać o prawidłowe działanie hamulców?

Jeżeli problem leży w tłoczkach, wystarczy je wypolerować jeżeli są zabrudzone. W przypadku korozji, niestety będziemy zmuszeni je wymienić. W przypadku niesprawnych prowadnic, warto je wyczyścić i posmarować. Można także wymienić gumkę osłonową. Powinnićmy także regularnie wymieniać klocki hamulcowe na nowe. Jeżeli są nadmiernie zużyte, często ustawiają się pod kątem względem tarczy i stale się o nią ocierają, co uniemożliwia swobodny obrót koła.

Jeżeli nie dbamy o okresową wymianę płynu hamulcowego, w pompie hamulcowej może dojść do zgromadzenia się zabrudzeń, które uniemożliwiają prawidłowe cofanie się tłoka. W przypadku niewielkich zabrudzeń, możliwa jest regeneracja pompy. Jeżeli jednak bardzo ją zaniedbaliśmy, niezbędna będzie wymiana całego elementu.

Objawy niesprawnych hamulców – Na co zwrócić uwagę?

Dotkliwym finansowo skutkiem jest z pewnością podwyższone zużycie paliwa. Po dłuższej jeździe możemy poczuć zapach rozgrzanego metalu. Felga w dotyku może być także ciepła. Najlepiej jest prawdzić to po dłuższej jeździe. Przemieszczając dię na krótkie odcinki po mieście, zaobserwowanie tych objawów może być utrudnione.

Używane samochody z gwarancją, a blokujące się hamulce

Blokujące się hamulce mogą być zmorą początkujących kierowców. Jeżeli nie będziemy dbali o nie regularnie, w skrajnych przypadkach ryzykujemy uszkodzenie całego układu hamulcowego. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o dodatkową gwarancję, kiedy decydujemy się na zakup samochodu używanego. Na rynku od kilku lat funkcjonują firmy, które oferują gwarancje do samochodów używanych. Po dokładnej analizie naszego samochodu (m. in. jego historii napraw i wypadków, zbadaniu stanu technicznego oraz przebiegu), gwarant obejmuje nasz pojazd gwarancją w razie wystąpienia określonych uterek. Warto zadbać, aby ochrona obejmowała również układ hamulcowy.