Dobre sny malucha — jak stworzyć odpowiednie warunki snu dla niemowlaka?

Dobre sny malucha — jak stworzyć odpowiednie warunki snu dla niemowlaka?

Sen stanowi 1/3 całego życia, a to jak on przebiega, ma ogromny wpływ na zdrowie psychiczne oraz fizyczne — zarówno osób dorosłych, jak i o dzieci. Higiena snu jest więc aspektem priorytetowym. Choć jej zasady przeważnie kierowane są dla osób dorosłych, to mogą one również tyczyć się tych najmłodszych. Jak zapewnić dobry sen maluszkowi?

Czym charakteryzuje się prawidłowy sen dziecka?

Sen to dla dziecka jedyna szansa na regenerację organizmu

Maluszek nie potrafi odpoczywać w taki sposób, jak to robi osoba dorosła. W czasie, w którym nie śpi, chcąc poznać cały otaczający go świat, wykorzystuje całe swoje zasoby energetyczne. Jedynie dobry sen potrafi takie straty uzupełnić. W czasie jego trwania uaktywnia się somatotropina będąca hormonem wzrostu, który bezpośrednio oddziałuje na właściwy rozwój dziecka. Tak więc nie ma żadnych wątpliwości, iż sen maluszka to istotny element jego życia. Spoglądając na zalecenia dotyczące snu dziecka, można zauważyć, iż są one zbliżone do zasad higieny dla osób w każdym wieku.

Warto jednak wiedzieć, iż maluchy potrzebują o wiele więcej snu niż dorośli, zwłaszcza w okresie niemowlęcym. Ciężko dokładnie określić, ile dokładnie — szczególnie w wieku przedszkolnym i szkolnym. Jednak na podstawie wielu specjalistycznych badań określono, że:

  • Noworodki od 0 do 3 miesięcy powinny spać 14-17 h na dobę;
  • Niemowlęta od 4 do 11 miesięcy najlepiej, aby poświęcały 12-15 godzin na sen;
  • Dzieci w wieku od 1 do 2 lat natomiast zaleca się, aby spały od 11 do 14 godzin.

Becik, wieczorne rytuały i nie tylko — jak zadbać o prawidłowy sen dziecka?

Dziecko powinno kłaść się spać wyciszone. W związku z powyższym zaleca się, aby godzinę przed snem nie oglądało żadnych bajek. Zamiast tego watro poświęcić nieco czasu na zabawę z maluszkiem, która go zmęczy. Co więcej, nie można dopuścić do tego, aby niemowlak kładł się spać głodny — przed snem koniecznie należy podać mu odpowiednią dawkę pożywnego mleka.

Najlepiej, aby maluszek chodził spać codziennie o tej samej porze. Rutyna i powtarzalność warunkują głębokie i szybkie zasypianie, jak i również sen o wysokiej jakości. Przed położeniem niemowlaka można np. włożyć go w becik, poczytać bajkę, a kolejno włączyć relaksacyjną muzykę, zapewniając tym samym najlepsze warunki do zaśnięcia.

Jakie otoczenie zapewni maluszkowi najlepszy sen?

Milutki i cieplutko becik to nie wszystko. Otoczenie również ma niebagatelny wpływ na sen dziecka. Pokój maluszka powinien być oddalony od salonu oraz innych pomieszczeń, w których każdego wieczoru włączona jest telewizja, czy też prowadzone są żywe rozmowy. Doskonale, aby po zmroku pokój był zaciemniony. W mieszkaniach w centrum miasta konieczne może okazać się zamontowanie grubych ciemnych rolet.

Znana jest również optymalna temperatura do spania dla maluszka. Jest ona taka sama jak w przypadku osób dorosłych i starszych dzieci. Wynosi ona od 18 do 21 stopni Celsjusza. Jest to parametr, który warto sprawdzić przed położeniem niemowlaka spać. Co więcej, ówcześnie zaleca się wywietrzyć pokój, ponieważ świeże powietrze pozytywnie wpływa na jakość snu. Ciekawym rozwiązaniem jest zainwestowanie w oczyszczacz czy też nawilżacz powietrza. Tego typu urządzenia zapewnią czyste i odpowiednio nawilżone powietrze w pokoju brzdąca.