Jak dobrać lustra do wnętrza?

Jak dobrać lustra do wnętrza?

Lustro to niepozorny, ale wiele zmieniający w odbierze danego pomieszczenia element. Wybór tego odpowiedniego wcale nie jest taki łatwy, bo wziąć pod uwagę należy nie tylko kształt i kolor ramy, ale też miejsce, w którym będzie wisieć, czy jego przeznaczenie. Podpowiadamy, jak wybrać lustro idealne.

Kształt, rozmiar i rama to podstawa

Lustro powinniśmy traktować właściwie tak, jak inne meble z naszego pomieszczenia. Choć lustro może znacząco zmienić charakter wnętrza, to samo w sobie, poza ramą nie ma wielu elementów dekoracyjnych, więc musi pasować, do reszty. W zależności od tego, w jakim stylu mamy urządzone wnętrze tak będziemy dobierać ten odbijający światło element wystroju. Jednym będzie pasować okrągła tafla, innym prostokątna. Jednym wystarczy lustrzany, akcent, a inni chcą nim zasłonić całe drzwi szafy. Te kwestie w wyborze lustra zależą głównie od naszych preferencji, gustu i potrzeb.

Lampa nad lustro – czy musisz ją mieć?

To, czy oświetlenie lustra jest konieczne, zależy od tego, do czego ma nam ono służyć. Lampa nad lustro lub inny sposób doświetlenia tafli to na pewno nieodzowny element w łazience. Przy lustrze, które najczęściej znajduję się nad umywalką wykonujemy wiele precyzyjnych czynności, takich jak makijaż, golenie się, czy regulacja brwi lub depilacja wąsika. Tafla tego lustra musi być równomiernie doświetlona byśmy mogli zauważyć wszelkie niedociągnięcia i je poprawić przed wyjściem z domu. Lustro możemy doświetlić kinkietami z obu stron lub od góry. W tym drugim wypadku ważny będzie rozmiar źródła światła. Lampa nad lustro będzie świecić w dół, lub w górę i w dół i by równie miernie oświetlić całą powierzchnię tafli powinna mieć szerokość niewiele mniejszą niż ona sama.

Kolor lustra- czy ma znaczenie

Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale lustra mają kolory i mowa tu oczywiście o samej tafli, a nie ramie. W zależności od tego, do czego ma nam służyć lustro i jakiego efektu oczekujemy możemy wybrać tak, by otrzymać oczekiwany efekt. Naturalny efekt dadzą nam lustra srebrne, które nie zniekształcają, ani nie polepszają odbicia. Za to lustra grafitowe, grantowe, czy brązowe świetnie nadają się do dekoracji wnętrz, ale odbicie w nich nie oddaje rzeczywistego stanu i nie należy mu ufać.