Drewniane place zabaw nie są przeznaczone tylko do zabawy. Ich przeznaczeniem jest także zaaranżowanie ogrodu w sposób bardzo przyjazny dla najmłodszych. Takie place zabaw na pewno spotkają się nie tylko z pozytywnym odbiorem wśród dzieci, ale także i ich rodziców. Wielką ich zaletą jest ich usytuowanie na świeżym powietrzu. To dzięki nim najmłodsza część naszego społeczeństwa ma szansę połączyć naukę z zabawą. Najczęstszym materiałem stosowanym do tego typu budowli jest popularne drewno. Niemniej jednak należy także pamiętać o tym w przypadku drewnianych placów zabaw, że są one pochodną domków letniskowych. A domki letniskowe również trzeba poddać procesom renowacji i czyszczenia. Jeżeli chodzi o konstrukcję placów zabaw to warto zadbać o to, aby była ona po prostu wytrzymała, a zarazem stabilna.
Place zabaw podobnie jak domki letniskowe powinny być wykonane z zaimpregnowanego drewna. Ważne jest także poczucie bezpieczeństwa w przypadku drewnianych placów zabaw. Konstrukcja powinna być oparta na elementach przylegających bezpośrednio do drewna. Przykładem tego typu elementów będą łączniki, osłony, elementy antypoślizgowe. Jeżeli weźmiemy pod uwagę ściankę wspinaczkową musimy pamiętać, że powinna ona przylegać do konkretnych modułów. Domki letniskowe lekko jednak różnią się od drewnianych placów zabaw, ponieważ w przypadku tych drugich bardzo ważne jest, aby odpowiednio zabezpieczyć montaż poszczególnych elementów.
Jaki jest wpływ czynników atmosferycznych na drewniany plac zabaw?
Place zabaw podobnie jak domki letniskowe mają to do siebie, że prezentują się nienagannie. Drewno dodatkowo dodaje im estetyki w tym zakresie, przyciągają wzrok. Niemniej jednak w przypadku zarówno domków letniskowych, jak i drewnianych placów zabaw niezwykle ważne jest proces konserwacji i odpowiednie zabezpieczenie ich przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Często dzieje się tak, że nie mamy wpływu na wszystko w życiu. Nie jesteśmy w stanie być meteorologiem i zatrzymać opadu deszczu, czy śniegu, lub zapobiec w jakikolwiek sposób szkodliwemu promieniowaniu słonecznemu. Niekiedy zdarza się, że deszcz pada nagminnie przez kilka dni, szczególnie w porze jesiennej. Nie mamy na to wpływu, ale możemy za to mieć wpływ na odpowiednią konserwację naszych obiektów.
Drewniane place zabaw podobnie jak domki letniskowe można czyścić i konserwować dzięki impregnowaniu. Powstałe pęknięcia również powstają na skutek złego działania ze strony atmosfery. Woda, która osadza się w drewnie może również się zamrozić np. w okresie zimowym. Jest to także niekorzystne, bo jak wszystko zacznie topić i pękać dzięki promieniom słonecznym, to ubytki mogą się poszerzać i ostatecznie doprowadzi to także do pewnego rodzaju dewastacji. Dobrym sposobem na zabezpieczenie drewnianego placu zabaw jest impregnacja. Domki letniskowe są z drewna, drewniane place zabaw są wykonane także z drewna, a drewno można spokojnie impregnować.
Jak i kiedy należy dokonać impregnacji drewnianych placów zabaw?
Impregnację drewnianego placu zabaw podobnie jak w przypadku drewnianych domków letniskowych powinniśmy dokonać przede wszystkim w dniu, kiedy temperatura powietrza nie jest ujemna. Jest dodatnia i oscyluje w granicach od 5-25 stopni Celsjusza. Jeżeli nie będziemy się do tego odpowiednio stosować, możemy wówczas pozbawić drewno odpowiedniego odparowania rozpuszczalnika. Aplikacja preparatu będzie wtedy także zbyt utrudniona. Domki letniskowe czyścimy natryskowo lub przy użyciu odpowiedniego pędzla. W przypadku czyszczenia drewnianych placów zabaw czynności jedynie możemy powtórzyć, gdyż wszystkie się powielają. Tak więc, jeżeli ktoś z nas czyścił już kiedyś domki letniskowe czyszczenie drewnianych placów zabaw nie powinno stanowić dla niego większego problemu. Może być jedynie przysłowiową powtórką z rozrywki. Impregnat nie jest zbyt wymagający, jedyne, czego wymaga to odpowiednie przygotowanie i wyczyszczenie drewna. Tu również procedura czyszczenia p.t: „domki letniskowe” jest wprost identyczna, jak w przypadku placów zabaw z motywem drewnianym w tle.