Jak ułatwić korzystanie z prysznica seniorom?

Jak ułatwić korzystanie z prysznica seniorom?

Starsze osoby często napotykają wiele trudności w codziennym życiu. Trudności te związane są przede wszystkim z tym, że seniorom ciężej jest utrzymać dawną sprawność fizyczną, przez co mogą czuć się wręcz wykluczeni z normalnego życia. Co zrobić, by ułatwić im codzienne funkcjonowanie?

Jakie trudności spotykają seniorów?

Ograniczenia, z którymi zmagają się starsze osoby, znacznie utrudniają im normalne życie. Wynikają one między innymi z tego, że sprawność fizyczna seniorów z wiekiem coraz bardziej się pogarsza. To, co nie sprawiało im niegdyś żadnego problemu, po kilku latach może okazać się przeszkodą nie do pokonania. Trudniej jest im wejść po schodach czy też pokonać dłuższy odcinek drogi na pieszo. Często problemy pojawiają się nie tylko na zewnątrz, ale nawet we własnym domu. Trudność zaczynają sprawiać nawet tak błahe czynności, jak przyrządzenie posiłku, posprzątanie mieszkania czy też wzięcie kąpieli lub prysznica. Wszystkie te ograniczenia sprawiają, że starsze osoby zaczynają czuć się wyobcowane w otaczającym je świecie. Boli je, że to, co kiedyś było dla nich codziennością, obecnie jest barierą nie do przeskoczenia. Nie zawsze jednak ograniczenia wynikające z podeszłego wieku muszą tak mocno ograniczać seniorów. Obecnie bowiem dostępnych jest wiele rozwiązań, które mogą znacznie ułatwić im codzienne funkcjonowanie.

Co może pomóc?

Z pozoru małe rzeczy mogą bardzo efektywnie podnieść jakość życia seniorów. Wiele ograniczeń, które ich spotykają, dotyczą łazienki – przede wszystkim chodzi o trudności podczas brania prysznica. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie siedzisko pod prysznic. Można je bez problemu zamontować właściwie pod każdym prysznicem. Siedzisko pod prysznic nie jest też dużym wydatkiem – jego montaż nie kosztuje zbyt wiele. Może ono znacznie ułatwić seniorom czynności higieniczne. Siedzisko pod prysznic sprawi, że osoba starsza nie będzie musiała przez długi czas przebywać pod prysznicem w pozycji stojącej. Dla seniorów może to być bowiem czynność sprawiająca wiele problemów. Specjalne siedzisko można także zamontować w wannie. Dodatkowym ułatwieniem będzie także wyposażenie łazienki seniora w specjalne uchwyty, które umożliwią mu bezproblemowe podnoszenie się i podciąganie.