Jak urządzić nowoczesny salon?

Jak urządzić nowoczesny salon?

Wystrój wnętrza jest czymś, na co trzeba zwrócić uwagę już na etapie projektowania. Nowoczesne wystroje wymagają zaopatrzenia się w odpowiednie akcesoria, takie jak żyrandole nowoczesne, które zdecydowanie wpływają na odbiór całego pomieszczenia.

Projektując wnętrze, trzeba już od samego początku mieć dokładną koncepcję tego, co chce się osiągnąć. O ostatecznym efekcie decydują w dużej mierze detale, o które trzeba zadbać niezwykle precyzyjnie. Najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem prac wykończeniowych mieć już wstępny projekt, jak ma wyglądać finalnie salon. Jest to bardzo ważne, gdyż wiele elementów, takich jak instalacje elektryczne wymaga rozprowadzenia wewnątrz ścian. Oznacza to, że chcąc coś zmienić po zakończeniu prac, będzie trzeba rozkuwać ściany, a to oznacza zbędne i stosunkowo wysokie koszty. Oświetlenie jest jednym z elementów, które trzeba zaplanować już wcześniej, jeśli chce się tego uniknąć, zwłaszcza jeśli ktoś planuje wyposażyć salon w różne formy oświetlenia. Nowoczesne żyrandole świetnie spiszą się jako element ozdobny wnętrza, jednak bardzo modne jest uzupełnienie ich w kinkiety, czy też taśmy LED. Takie rzeczy wymagają jednak rozprowadzenia okablowania po ścianach.

Żyrandole nowoczesne – na jakich stylizacjach bazować?

Szukający nowoczesnych żyrandoli ma się kilka opcji. Jedną z nich jest postawienie na minimalizm. Jest to opcja bardzo bezpieczna pod względem doboru do danego pomieszczenia, jednak wcale nie mało estetyczna. Takie żyrandole potrafią być bardzo efektowne, gdyż w minimalistycznej prostocie tkwi pewien urok. Tego typu wersje żyrandoli idealnie sprawdzą się w loftach, ale także tradycyjnych salonach. Dobierając je umiejętnie, mogą stanowić jeden z głównych elementów ozdobnych, ale także w ogóle nie rzucać się w oczy. Wszystko zależy od koncepcji, jak projektuje się wnętrze. Tego typu modele świetnie komponują się z kinkietami, które mają podobną stylistykę. Jeśli już zaopatruje się w nowoczesne wersje żyrandoli, to warto też zamienić tradycyjne żarówki na energooszczędne oświetlenie LED.

Alternatywą dla minimalistycznych żyrandoli są wersje nieco bardziej artystyczne. Aktualnie nie brakuje na rynku zaawansowanych projektów, które wyglądają, niczym wyciągnięte z futurystycznych koncepcji artystycznych. Zazwyczaj są one produkowane z metalu, który pozwala na tworzenie bardzo szerokiego spektrum zaawansowanych projektów.

Zarówno żyrandole nowoczesne w minimalistycznych, jak i bardziej skomplikowanych wersjach dobrze spiszą się jako elementy całych instalacji oświetleniowych. Zestawy kinkietów oraz żyrandoli są już standardem, ale warto też pomyśleć o dodatkowych oświetleniu bazującym na taśmach LED, które może być nawet w innym kolorze, niż tradycyjne światło. Pozwoli to osiągnąć świetny efekt wizualny wraz z tradycyjnym żyrandolem. Ponadto dobrze jest przemyśleć uwzględnienie tak zwanych oczek w suficie, które dodatkowo oświetlą niektóre fragmenty pomieszczenia lub ścian.

Czy projektować salon samemu?

Wiele osób ma problem z samodzielnym zaprojektowaniem wnętrza. Nic dziwnego, gdyż wymaga to sporego doświadczenia. Niekiedy warto jest skorzystać z pomocy wykwalifikowanego projektanta. Takie usługi są dość łatwo dostępne, jednak wcześniej można też skorzystać z innych opcji. Czasem wystarczy poszukać odpowiedniej inspiracji, która wystarczy, by później móc sobie zwizualizować, jak ma wyglądać salon. Warto więc przed rozpoczęciem wykańczania salonu, a w tym projektowania oświetlenia poszukać inspiracji wśród już istniejących projektów. W Internecie można znaleźć mnóstwo zdjęć, z których można zaczerpnąć inspirację. Istnieje też wiele gotowych katalogów, które prezentują już zamontowane oświetlenie i to, jak prezentuje się na tle wykończonych wnętrz. Warto poszukać zdjęć żyrandoli lub innych elementów, które są już gdzieś zamontowane, gdyż często to, co wygląda dobrze przed montażem, po zamontowaniu prezentuje się nieco inaczej.