Jaka pozycja do snu jest najlepsza dla zdrowia?

Jaka pozycja do snu jest najlepsza dla zdrowia?

Sen jest potrzebny każdemu człowiekowi, nie tylko dla przyjemności, a przede wszystkim dla regeneracji organizmu. Podczas snu nie zawsze jesteśmy w stanie kontrolować pozycję, w jakiej śpimy. Niestety nieprawidłowa pozycja do snu wpływa negatywnie na stan zdrowia- pojawia się rozdrażnienie i bóle mięśni.

Jakie są konsekwencje nieprawidłowej pozycji podczas snu?

Negatywnymi skutkami snu w nieprawidłowej pozycji są najczęściej skurcze mięśni, bóle karku, kręgosłupa. Poza tym mogą pojawiać się obrzęki twarzy, pogłębianie się zmarszczek mimicznych i bóle głowy. Gdy budzimy się ze snu w dalszym ciągu zmęczeni lub pojawiają się koszmary senne, może to być oznaką niewłaściwej pozycji podczas snu. Niekiedy współwinny jest niewygodny materac, na którym trudno ułożyć ciało w wygodny sposób. Znacznie ma również poduszka na której śpimy- nie może być zbyt miękka ani zbyt twarda, tylko wtedy jest szansa na pobudkę w dobrym humorze i bez bólu.

W jakiej pozycja do snu jest najkorzystniejsza dla zdrowia?

Najlepszą, a jednocześnie najmniej praktykowaną pozycją do spania jest spanie na plecak, czyli na wznak. Niestety tylko 8% społeczeństwa śpi w tej pozycji, dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że pozycja ta wymaga wyjątkowej samodyscypliny i odpowiednich warunków, by mogła być wygodna do spania. Poduszka nie może być za wysoko, a materac odpowiednio twardy. Dzięki temu głowa i kręgosłup będą znajdowały się w pozycji neutralnej, a ręce i nogi będą leżały swobodnie. Mięśnie i stawy nie będą ulegały przeciążeniom, zatem rano nie powinny pojawić się żadne dolegliwości bólowe. Jedyną wadą tej pozycji jest sprzyjanie chrapaniu i bezdechowi sennemu.

Spanie na brzuchu co prawda zapobiega chrapaniu, jednak sprzyja niedotlenieniu, uciska przeponę, żołądek oraz niesie za sobą dużo niekorzystnych przeciążeń. Kręgosłup jest nienaturalnie wygięty, a mięśnie szyi i karku nadmiernie naciągnięte. Dlatego ta pozycja do snu jest niewskazana. Pozycja embrionalna, czyli taka, w której kręgosłup jest wygięty w półksiężyc, a nogi i ręce skierowane w kierunku brzucha, także nie jest zalecana do spania, oraz do odpoczynku. W pozycji na boku śpi około 41% społeczeństwa, więc jest to najpopularniejsza pozycja do spania. Jeśli w tej pozycji nogi będą wyprostowane, nie jest to najgorsza opcja do spania. Kręgosłup jest odciążony, jedynie biodra i miednica są obciążone. Warto pamiętać, aby zmieniać boki podczas snu, wtedy unikniemy przeciążeń.

Pościel, prześcieradła i poduszki również mają wpływ na jakość snu.

Jakość snu nie zależy jedynie od pozycji, w której śpimy. Bardzo ważne, aby pościel i prześcieradła były dobrej jakości, czyli wykonane z przewiewnych i delikatnych dla skóry włókien. Poza tym trzeba pamiętać o częstej zmianie pościeli i prześcieradeł, ponieważ jest to miejsce, gdzie bardzo szybko namnażają się bakterie oraz zbiera się kurz. Jest to szczególnie ważne dla alergików i osób mających problemy skórne. Sztuczne materiały i barwniki mogą sprawić, że odnalezienie właściwej pozycji do spania stanie się trudne ze względu na dyskomfort i pocenie się ciała. Przewracanie się z boku na bok, częsta zmiana pozycji może powodować ściąganie się prześcieradła, a to powoduje dyskomfort dla skóry. Dlatego warto zdecydować się na zakup prześcieradła z gumką. Odpowiednio twardy materac i poduszka, a także świeża i miła w dotyku pościel sprawi, że łatwiej będzie uzyskać idealną pozycję do spania. Trzeba zdawać sobie sprawę, że można nauczyć się prawidłowych pozycji do snu, czasem potrzebna jest zmiana materaca i pościeli, aby prawidłowe pozycje do spania stały się wygodne.