Kiedy warto i nie warto starać się o formalną separację?

Kiedy warto i nie warto starać się o formalną separację?

Są sytuacje w naszym życiu, gdy w małżeństwie całkowicie już się nie układa. Niejednokrotnie wtedy pierwszym z impulsów będzie decyzja o rozwodzie. Nie zawsze jednak jest to konieczne, bowiem w polskim prawie funkcjonuje wariant separacji. Ona daje czas na przemyślenia dla obydwu stron.

Czy separacja to zawsze dobre rozwiązanie?

Naturalnie trudno jest jednoznacznie określić, czy rozwód natychmiastowy jest lepszym rozwiązaniem, czy też lepiej sobie dać trochę czasu i wystąpić do sądu o separację. Nie zawsze też wszyscy zdają sobie sprawę, że jest wiele różnic pomiędzy jednym, a drugim stanem prawnym. Na pewno też w wielu sytuacjach to właśnie sąd będzie podejmować decyzję o tym, że separacja jest znacznie lepszym rozwiązaniem aniżeli rozwód. Dlatego niejednokrotnie musimy się liczyć z tym, że zarządzona będzie separacja szczególnie wtedy, jeżeli w grę wchodzi dobro dzieci. To sąd dopiero określi po bardzo szczegółowej analizie, czy jest jeszcze szansa na uratowanie związku, czy też nie. Zwróćmy uwagę na to, że decyzje o rozwodzie niejednokrotnie zapadają w wyniku bardzo dużych emocji. Dlatego czasami rekomenduje się takie czasowe odizolowanie. Wtedy właśnie każda ze stron może na spokojnie przemyśleć swoją sytuację, a jak pokazują statystyki, niejednokrotnie wtedy daje się uratować małżeństwo. Emocje zawsze są po prostu złym doradcą.

Czy separacja zawsze pomaga?

Naturalnie nie ma się też co łudzić, że właśnie idealnym rozwiązaniem będzie w każdej sytuacji separacja Kraków, ale także wszystkie inne miasta na szczęście oferują naturalnie dostęp do wielu doświadczonych adwokatów. Po poradę taką możemy się również zwrócić do jakiegoś doświadczonego notariusza. Na pewno też do pewnego stopnia każdy przypadek będzie indywidualny. To jednak prawnik właśnie, który ma duże doświadczenie zawodowe, musi przeanalizować naszą sytuację i stwierdzić, który ze scenariuszy będzie znacznie praktyczniejszy. Jeżeli, bowiem występuje, chociażby jakaś najmniejsza szansa, że można uratować związek, warto o to walczyć. Niejednokrotnie w takich okolicznościach rekomenduje się także kontakt z psychologiem. Mogą to być wizyty indywidualne, ale przydać może się także w wielu sytuacjach terapia małżeńska. Takie rozwiązania są szczególnie pomocne, ponieważ pomagają zracjonalizować wszystkie problemy. Znalezienie ich przyczyny może niejednokrotnie na zawsze zażegnać pozornie nierozwiązywalne konflikty.