Drewniany taras jest wizytówką każdego domu, jeśli deski są regularnie i odpowiednio konserwowane dwa razy do roku- przed rozpoczęciem sezonu letniego oraz po jego zakończeniu. Zabezpieczenie drewnianego tarasu najlepiej zacząć jeszcze w ostatnich dniach lata lub pierwszych dniach jesieni.
Po pierwsze czyszczenie desek tarasowych.
Przed rozpoczęciem konserwacji tarasu należy umyć dokładnie podłogę, usunąć pozostałości lakieru czy oleju. W tym celu można użyć myjki ciśnieniowej, szczotki i detergentu. Gdy deski wyschną, trzeba je wyszlifować ręcznie lub wycyklinować, jeżeli mamy do czynienia z deskami gładkimi. Deski ryflowane powinny zostać dokładnie wyszczotkowane. Taras drewniany poddaje się cyklinowaniu, gdy wcześniej był pokryty twardą powłoką, która zaczęła się złuszczać lub preparatem innym niż ten, który chcemy nałożyć. Tak przygotowany taras drewniany jest gotowy na kolejny etap renowacji- konserwacja drewna z odpowiednimi preparatami.
Kolejny krok to lakierowanie lub olejowanie.
Olejowanie wykonujemy, stosując preparat odporny na trudne warunki atmosferyczne i intensywne użytkowanie. Przeprowadza się je w suchy, bezwietrzny dzień– wtedy powłoka szybko schnie i nie ma obawy, że wiatr naniesie na nią niepotrzebne zanieczyszczenia. Wybierzmy taką porę dnia, aby taras drewniany nie był w pełnym słońcu. Olej powinien być nakładany za pomocą pędzla z twardym włosiem, na suchą i czystą powierzchnię. Cienka warstwa powinna być rozprowadzona równomiernie. Ruchy pędzlem wykonujemy zgodnie z ułożeniem desek, nie odwrotnie. Kolejne olejowanie powtarzamy po około 12– 14 godzinach. Jeśli zdarzy się zmiana pogody na deszczową, należy przykryć taras drewniany folią, ale tak, aby nie dotykała ona pomalowanej nawierzchni. Przy dobrej aurze taras drewniany jest gotowy do użytkowania po około 48 godzinach. Czas ten może być różny w zależności od producenta oleju. Zaolejowane drewno oddycha i jednocześnie jest zabezpieczone dogłębnie przed wnikaniem wody i plam, działaniem promieni słonecznych oraz intensywnym użytkowaniem. Metoda ta pozwala wydobyć naturalny kolor i wygląd drewna, nie tworząc na jego powierzchni sztucznej powłoki.
Innym sposobem konserwacji drewna jest lakierowanie. Lakierowany taras drewniany w przeciwieństwie do olejowanego jest pokryty powłoką ochronną. Preparat nie wnika w głąb, tylko tworzy twardą warstwę odporną na zarysowania i ścieranie. Dopóki jest ona jednolita i szczelna chroni taras drewniany przed wnikaniem wilgoci i wody. Niestety powłoka, starzejąc się jest podatna na pęknięcia i łuszczenie. Ma bezpośredni wpływ na szybkie niszczenie nawierzchni. Lakier nanosi się za pomocą pędzla. By zapewnić drewnu skuteczną ochronę, konserwacja drewna poprzez lakierowanie wymaga nałożenia 2 lub 3 warstw. Każde kolejne lakierowanie wykonuje się po wyschnięciu poprzedniej warstwy. Lakier podkreśla naturalny wygląd drewna. Jeśli chcemy nadać mu inny kolor, warto zastosować pod warstwy lakieru bejce do drewna.
Tak wykonana konserwacja drewna sprawi, że jego nawierzchnia przetrwa niejedną ulewę i grillowanie. Podczas codziennego użytkowania będzie odporna na ścieranie i zarysowania. A pielęgnacja jej będzie polegała tylko na umyciu wodą ze środkiem myjącym.
Czy zadaszenia tarasów mogą wpłynąć na stan desek tarasowych?
Zadaszenia tarasów są stosowane głównie dlatego, że dzięki nim można przebywać na tarasie w każdą pogodę. Oprócz tego zadaszenie tarasu chroni także deski tarasowe przed działaniem promieni słonecznych oraz wilgoci. Poza tym zadaszenia tarasów pozwalają na przedłużenie żywotności desek tarasowych i rzadsze wykonywanie konserwacji- olejowania, lakierowania czy czyszczenia. Zabudowanie tarasu sprawi, że stanie się on bardziej funkcjonalny i może przedłużyć sezon. Na rynku jest szeroki wybór zadaszeń tarasów, które bardzo często są wykonywane na zamówienie. Obecnie najbardziej popularne są aluminiowe konstrukcje z lamelowymi panelami poliwęglanowymi. Większość z nich mogą być wyposażone w systemy odprowadzania wody, np. rynny. Można zdecydować się na zadaszenie z przesłonami bocznymi lub bez nich. Wszystko zależy od potrzeb i usytuowania tarasu.