Kubki niekapki, butelki czy bidony dla dzieci – co warto wiedzieć

Kubki niekapki, butelki czy bidony dla dzieci – co warto wiedzieć

Bycie rodzicem to ogromne wyzwanie. Wychowując dziecko, bardzo często ma się styczność ze sprzecznymi tezami. Dotyczy to praktycznie każdej fazy rozwoju maluszka. Wiele kontrowersji dotyczy sposobów leczenia, szczepień, miks technik oraz BLW. Wątpliwości tyczą się również aspektu podawania dzieciom wody i soków, a dokładniej kubków bidonów i butelek. Który model warto wybrać?

Butelka ze smoczkiem – akcesorium z tradycją

Do niedawna naturalną ewolucją sposoby picia maluszka była butelka ze smoczkiem, kubek niekapek, a ostatecznie zwykły kubek. Mnóstwo dzieci jednak do niemalże pójścia do przedszkola korzystało jedynie z butelek ze smoczkiem. Dziecko korzystanie z takiej butelki ma opanowane, a to dlatego, że jest to przedmiot dobrze mu znany, wygodny w obsłudze i użyciu — raczej nic się nie rozlewa, picie jest bezpieczne i łatwe. Warto wspomnieć, iż logopedzi i ortodonci ostrzegają, iż przedłużone korzystanie z butelki ze smoczkiem mocze być przyczyną powstania wielu wad zgryzu, problemów z wymową oraz krzywych zębów. W Związku z powyższym na etapie rozszerzania diety powinno się zamienić go na coś bardziej odpowiedniego.

Kubek niekapek – dlaczego warto na niego postawić?

Podobnie jak butelka, kubek niekapek jest łatwy w użytkowaniu. Maluszek naśladuje rodziców i pije z naczynia podobnego do tego, z jakiego korzystają rodzice. W dodatku zmniejsza on ryzyko tego, że coś się wyleje. Jednakże podobnie jak w przypadku butelek ze smoczkiem okazuje się, iż kubek niekapek jest świetnym rozwiązaniem z perspektywy właściwej wymowy, jak i również zdrowego zgryzu. Dziecko układa wargi wzdłuż kubka w zupełnie inny sposób, niż powinno. Aby pić z niego, nie musi angażować mięśni, które są niezbędne w późniejszym właściwym artykułowaniu głosek. Wielu rodziców jest już świadomych tego, iż kubki niekapki pomału odchodzą do lamusa.

Bidony dla dzieci — całkiem nowa era

Świetnym rozwiązaniem, które jest proponowane zamiast kubków niekapków są bidony dla dzieci. Modele z rurką sprawdzają się równie dobrze jak kubki niekapki — są intuicyjne, proste a ryzyko rozlania się płynu jest nieznaczne. Bidony dla dzieci mogą być stosowane zarówno w domu, jak i w podróży. Jeśli ma właściwe zamknięcie, można go luzem wrzucić do torby – zawartość powinna zostać w środku. Picie przez rurkę jest aktywnym procesem – dziecko powinno właściwie zacisnąć wargi wokół rurki oraz ssać. Dzięki temu niknie ryzyko tworzenia się wad wymowy i rozwija się aparat artykulacyjny. Jeśli rurka jest właściwie miękka, nie powinno nastąpić żadne wykrzywianie zębów. Wydaje się, iż bidon jest wręcz idealnym rozwiązaniem na podawanie maluszkom picia.

Świetnym rozwiązaniem jest bidon dla dzieci b.box, który nie jest standardowym kubkiem niekapkiem, który utrwala u dzieci odruch ssania oraz rozleniwia mięśnie wokół ust. Metoda picia z takiego bidonu dla dzieci jest bardzo intuicyjny. Dzięki długiej, wąskiej i silikonowej słomce zmusza on poliki oraz mięśnie okrężne ust do intensywnej pracy. W konsekwencji pozytywnie oddziałuje na rozwój aparatu mowy dzieci oraz przygotowuje mięśnie do spożywania pokarmów stałych w późniejszym czasie. Wymaga również dobrego ułożenia języka, jak i intensywnej pracy wewnątrz buzi, co pozwala dziecku na ćwiczenie właściwego sposobu połykania. Choć jest on przeznaczony dla maluszków powyżej szóstego miesiąca życia, to może być on wykorzystywany jako element treningu mięśni okrężnych ust u dzieci starszych.