Nowoczesne pociągi – co jeździ po polskich torach

Nowoczesne pociągi – co jeździ po polskich torach

Stan infrastruktury kolejowej to jeden z ważniejszych czynników wpływających zawsze na rozwój każdego państwa. Nie inaczej jest z naszym krajem, ale niestety nie mamy się czym pochwalić, ponieważ tabor funkcjonujący na drogach kolejowych polskich daje wiele do życzenia, w tym np. stan toalet.

Dlaczego toaleta dla niepełnosprawnych jest tak ważna?

Kondycja infrastruktury kolejowej, a także stan taboru z roku na rok sukcesywnie się poprawia, ale wciąż jeszcze widać na przykład deficyty, jeśli chodzi o kwestie sanitarne, a w tym toalety dla niepełnosprawnych. A to przecież jedna z ważniejszych kwestii, jeżeli chodzi o komfort podróżowania. Są zresztą odpowiednie przepisy, które zostały uregulowane poprzez prawo krajowe, a także obowiązujące oczywiście na terenie Unii Europejskiej. Statystyki nie są zbyt optymistyczne, jeżeli chodzi o jakość lokomotyw albo elektrycznych zespołów trakcyjnych. Okazuje się, że za 10 lat pojazdy te, które poruszają się po polskich torach, będą miały już ponad 40 lat. To wymaga skoncentrowania się na bardzo intensywnej modernizacji pociągów, a także niezbędny będzie zakup nowych. Zwróćmy uwagę, że niepełnosprawni mają takie samo prawo do podróżowania środkami transportu publicznego jak wszyscy inni. Dlatego w każdym pociągu zagwarantowane musi być toaleta dla niepełnosprawnych, a niestety tak nie jest. Skala inwestycji jest wciąż zbyt mała i po prostu niepełnosprawni niejednokrotnie nie mają możliwości skorzystania z toalety przystosowanej do ich stanu zdrowia. A to generuje duży dyskomfort fizyczny jak również psychiczny.

Czym charakteryzuje się toaleta dla niepełnosprawnych?

Sprawa oczywiście z punktu widzenia inwestorów zajmujących się modernizacją taboru sprawa nie wygląda znowu tak prosto. Jeżeli ma to być przecież toaleta dla niepełnosprawnych profesjonalna i sprawdzająca się przez wiele kolejnych sezonów, to musi być w odpowiedni sposób wykonana, a także mieć odpowiednie gabaryty. Problem ten nie występuje, gdy planowane są zakupy nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych albo lokomotyw, ponieważ zawsze one już mają odpowiednio przystosowaną toaletę. Jeżeli więc trzeba zmodernizować te przestrzenie, to pod uwagę bierze się przede wszystkim wysokość miski klozetowej, a także poręcze zamontowane po bokach. To właśnie dzięki nim osoba niepełnosprawna ma zagwarantowaną swobodę skorzystania z toalety. Poza tym w pracach modernizacyjnych konieczne jest usuwanie progów przed wejściem do toalety tak, aby ułatwiać dostanie się tam osobom niepełnosprawnym.