Planowanie wakacji za granicą – co warto zrobić na miesiąc przed wyjazdem?

Planowanie wakacji za granicą – co warto zrobić na miesiąc przed wyjazdem?

Siedząc w biurze, już teraz myślisz o chwili, kiedy chwycisz walizkę i ruszysz na upragniony urlop. Przygotowania powinnaś zacząć wcześniej niż tydzień przed wakacjami, zwłaszcza jeśli zdecydowałaś się na wyjazd za granicę. All inclusive czy organizacja na własną rękę, ubezpieczenie, niezbędne zakupy – pewnych rzeczy nie warto zostawiać na ostatnią chwilę. O czym trzeba pomyśleć na ok. trzy–cztery tygodnie przed letnim wypadem?

Wiesz już, do jakiego kraju chciałabyś się udać? To świetnie. Teraz warto się zastanowić, jak ma wyglądać Twoja podróż, czego od niej oczekujesz i gdzie chcesz spędzić najwięcej czasu. Następnie krok po kroku przygotowuj się do wymarzonych wakacji.

Samodzielna organizacja – zarezerwuj loty, hotel i dojazdy

Jeśli zdecydowałaś się na wycieczkę organizowaną na własną rękę, jest sporo rzeczy, które musisz dopiąć przed wyjazdem. Podstawowe kwestie takie jak miejsce pobytu i transport powinnaś załatwić wcześniej, zwłaszcza jeśli wybierasz się na wakacje z dzieckiem.

 • Kupno biletów lotniczych

To jedno z tych zadań, które musisz „odhaczyć” w pierwszej kolejności. Ceny rosną z dnia na dzień, a wolnych miejsc na pokładzie ubywa. Ustal z partnerem, w jakim terminie chcecie wyjechać, i korzystając z wyszukiwarek online, wybierz odpowiednie loty.

 • Zarezerwowanie pokoju

Najlepsze lokalizacje znikają w mgnieniu oka. Warto wybrać hotel lub wynająć mieszkanie na miesiąc przed planowanym urlopem. Zwróć uwagę na dojazd do plaży, najważniejszych zabytków lub centrum miasta, poczytaj także opinie na temat okolicy (poziom hałasu, bliskość sklepów, restauracji) oraz czystości i wyposażenia samego lokum.

 • Pomyśl o dojazdach

Zastanów się, jak zamierzasz podróżować. Być może okaże się, że zechcesz wypożyczyć samochód. Jeśli zrobisz to wcześniej, istnieje szansa, że otrzymasz zniżkę i wybierzesz interesujący Cię model auta. Chcesz postawić na transport komunikacją miejską? Sprawdź najbardziej opłacalne formy zapłaty za dojazdy. Użytkownicy forów internetowych z pewnością doradzą, czy w danym kraju warto kupić kartę miejską, czy może lepszą opcją będą taksówki.

Wyjazd zorganizowany – monitoruj oferty

Chcesz mieć wszystko w pakiecie? Wybierz wakacje z biurem podróży. Taka decyzja nie zwalnia Cię jednak z podjęcia kilku ważnych decyzji. Najlepiej będzie, jeśli dokonasz ich na ok. trzy–cztery tygodnie przed urlopem.

 • Przede wszystkim warto trzymać rękę na pulsie i co kilka dni sprawdzać dostępne oferty. Najlepsze z nich dość szybko zostają wykupione. Nie daj się wyprzedzić i pierwsza złap atrakcyjną wycieczkę.
 • Szukając odpowiedniego hotelu, nie poprzestawaj na oglądaniu zdjęć i porównywaniu gwiazdek. Trzy takie oznaczenia w Turcji nie równają się trzygwiazdkowemu apartamentowi w Hiszpanii. Uważnie czytaj także komentarze użytkowników, ale… nie daj się też zwariować. To, że internauta narzeka na ruchliwą ulicę przy danym miejscu, nie oznacza, że to zła lokalizacja. Dla Ciebie może okazać się świetnym miejscem, w którym będziesz miała dostęp do wielu restauracji i klubów.

Zadbaj o odpowiednie dokumenty – paszport, karta EKUZ

 • Jeśli wybierasz się do jednego z krajów Unii Europejskiej, nie musisz przejmować się paszportem. Bez problemu przekroczysz granicę zaopatrzona jedynie w dowód osobisty. Jeżeli zabierasz ze sobą dziecko, powinnaś wyrobić mu tymczasowy dowód osobisty.
 • Zamierzasz spędzić urlop poza strefą Schengen? Kuszą Cię niedrogie wycieczki do Turcji czy Egiptu? Niezbędne okaże się wyrobienie paszportu. Warto pomyśleć o tym wcześniej, ponieważ na odebranie takiego dokumentu w okresie letnim czeka się nawet 30 dni.
 • Zatroszcz się także o bezpieczeństwo swoje i Twojej rodziny. Jeśli w trakcie wakacji poza granicami kraju zdarzy się nieszczęśliwy wypadek i konieczna będzie wizyta u lekarza, zapłacisz za nią, okazując Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument potwierdza Twoje prawo do korzystania z usług medycznych na terenie Unii Europejskiej i krajów EFTA. Warto wyrobić sobie taką kartę i zająć się tym nie na ostatnią chwilę. Dokument nie przeterminuje się szybko – w przypadku osób zatrudnionych jest ważny 6 miesięcy.

Skompletuj wakacyjny zestaw – ubrania, kosmetyki, akcesoria

Kiedy zarezerwowałaś już hotel, transport i zadbałaś o niezbędne dokumenty, warto się zorientować, czy Twoja szafa jest przygotowana na wakacyjną przygodę. W razie ubytków masz jeszcze sporo czasu na uzupełnienie garderoby.

 • Zacznij od przeglądu toreb i walizek. Czy są w dobrym stanie? Być może po ostatniej podróży samolotem Twoja walizka nie przetrwa kolejnego nieostrożnego traktowania przez pracowników lotniska.
 • Sprawdź także, czy masz wszystkie ubrania i akcesoria potrzebne do planowanych aktywności. Jeśli zamierzasz spędzić urlop na plaży – przejrzyj szafę w poszukiwaniu kostiumu, klapek, kapelusza, okularów do pływania, a może także maski i płetw. Miłośnicy górskich wypraw powinni się upewnić, czy dysponują odpowiednim obuwiem, sportową odzieżą i ewentualnie akcesoriami do wspinania.
 • Jeśli uznasz, że warto coś dokupić lub wymienić na bezpieczniejsze – zdążysz jeszcze wybrać odpowiedni przedmiot, a w sklepach zastaniesz duży wybór interesujących Cię ubrań, wakacyjnych gadżetów czy sprzętu sportowego.

Pamiętaj – jeżeli zaczniesz przygotowania wcześniej, podczas wyczekanego urlopu za granicą nic Cię nie zaskoczy, a Ty będziesz mogła rozkoszować się słońcem i zasłużonym odpoczynkiem. A więc – do dzieła!