Praktyczny poradnik savoir vivre wobec osób niepełnosprawnych

Praktyczny poradnik savoir vivre wobec osób niepełnosprawnych

Dlaczego kontakty z niepełnosprawnymi mogą nam przysporzyć problemów? Możliwe, że nie jesteśmy przyzwyczajeni do takich osób i w konsekwencji nie wiemy jak się zachować. A tak naprawdę wystarczy tylko być osobą przyzwoitą i oczywiście nienachalną. Przede wszystkim nie możemy na siłę pomagać.

Nie tylko uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych są istotne

Początkowo, gdy analizujemy kwestie związane z osobami niepełnosprawnymi, to wydaje nam się, że ważne są kwestie tylko i wyłącznie materialne oraz te dotyczące sfery fizycznej. Jest jednak trochę inaczej. Naturalnie niezwykle istotne kwestie w życiu takich osób to rozmaite zasiłki, a także umożliwienie im podjęcia zatrudnienia w firmach lub urzędach. Bardzo ważne też będą oczywiście uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych i wszelkie inne udogodnienia, dzięki którym takie osoby mogą się swobodnie poruszać po pomieszczeniach, a także korytarzach. Czasami jednak zapominamy o tym, że istnieje coś takiego jak savoir-vivre wobec osób, które nie są w pełni sprawne. Dużo, więc zależy po prostu od naszej inteligencji oraz pozytywnej emocjonalności, jeśli można się tego wyrazić. Najlepiej po prostu postawić się w sytuacji takich osób i pomyśleć jak sami byśmy się czuli i jak byśmy zareagowali, gdyby ktoś odezwał się do nas w ten lub inny sposób. Należy głównie nie zapominać o tym, że te osoby są zwykłymi ludźmi, którzy mają swoją dumę i poczucie własnej wartości bez względu na to, czy potrafią się same poruszać, czy też używają do tego celu na przykład wózka. W końcu sam fakt, że ktoś jest niepełnosprawny, jeszcze nie oznacza, że będzie potrzebować pomocy. Najczęściej takie osoby, jeżeli już rzeczywiście nie mogą sobie poradzić w jakiejś sytuacji, to wtedy same o to poproszą. Największy problem będą miały osoby, które nigdy się nie zetknęły się takimi ludźmi. Pamiętajmy, więc o tym, że jeżeli otoczenie jest dla nich przyjazne, to sami dadzą sobie doskonale radę. Powinni być traktowani jako jednostki niezależne.

Zanim pomożesz, zapytaj, czy pomoc jest potrzebna

Niejednokrotnie też zdarza się, że intuicyjnie będziemy chcieli, oczywiście w dobrej wierze, wkroczyć wręcz w przestrzeń intymną takich osób. Bycie taktownym i bezpieczne inicjowanie kontaktu fizycznego to podstawowa zasada, która powinna nam przyświecać, jeżeli na przykład pracujemy z takimi osobami lub przypadkowo mamy z nimi kontakt na korytarzu. Część takich ludzi będzie utrzymywać równowagę dzięki swoim rękom. Dlatego w takich okolicznościach chwytanie za ręce, nawet wtedy, gdy chcemy udzielić pomocy, może taką równowagę zakłócić i spowodować upadek. Takie osoby doskonale wiedzą, do czego służą uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych albo poręczne na korytarzach. Jedną z ważniejszych kwestii jest także to, aby unikać dotykania takiej osoby, a nawet jej wózka, czy też laski lub skutera. Niektórzy niepełnosprawni traktują je jako część swojej intymnej przestrzeni. Byłoby to, więc wielce nietaktowne.

Czasami zdarza się, że jesteśmy w jakiejś przypadkowej sytuacji i widzimy, że rzeczywiście pomoc po prostu jest niezbędna. Mało tego, stwierdzamy, że powinna być natychmiast udzielona. Niemniej jednak sami nie powinniśmy podejmować takich decyzji. Wcześniej trzeba zapytać, czy osoba ta chce pomoc naszą przyjąć. W przeciwnym razie może wyniknąć nawet kłótnia i będzie przecież tak naprawdę uzasadniona. Nikt nie chce, aby ktoś decydował za niego nawet wtedy, gdy znajduje się w krytycznej sytuacji.

Lepiej ugryźć się w język, zanim powiemy coś nietaktownego

Czasami też można spotkać takie osoby z towarzyszem lub opiekunem, gdy rzeczywiście ich stan nie pozwala na samodzielne funkcjonowanie. Czasami przecież chodzi o zaawansowaną chorobę, gdy mogą być przez nie użyte samodzielnie uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych. Wciąż jednak doskonale tacy ludzie mogą funkcjonować umysłowo i nadal są ludźmi podobnymi do nas. Koniecznie trzeba się zwracać bezpośrednio do osoby niepełnosprawnej nawet wtedy, gdy obok stoi tłumacz języka migowego. Trzeba po prostu szanować prywatność tych osób i zwracać się do nich tak jak do innych ludzi, a na pewno nie złamiemy żadnej zasady dobrego wychowania.