Każdy potrzebuje chociaż jednej dłuższej chwili w ciągu dnia na odpoczynek. Wśród najczęstszych form relaksu zdecydowanie najczęstszy jest ten na łonie natury. Jeśli i ty preferujesz bliski kontakt z przyrodą, wygospodaruj w swoim przydomowym ogródku lub na tarasie trochę zielonej przestrzeni.
Taras lub weranda – świetne miejsce na zorganizowanie strefy relaksu
Nawet najmniejszy taras lub balkon można bardzo ciekawie zaaranżować. Wystarczy przemyśleć wystrój wnętrza i wybrać konkretny styl. Następnie przychodzi czas na meble i dekor oraz różne praktyczne dodatki. Aby uzyskać wymarzony efekt, trzeba również pamiętać o stronie estetycznej. Nawet najdroższe meble nie zrekompensują braku aranżacyjnej spójności i przytulności, a to jest w strefie relaksu kwestia obowiązkowa.
Na tarasie nie może zabraknąć stolika kawowego lub ławy. Kupując meble ogrodowe, zastanów się, jakie będą mieć przeznaczenie. Jeśli masz zamiar często zapraszać gości, wtedy musisz kupić większe stoły i odpowiednią ilość krzeseł. Natomiast w przypadku korzystania z tarasu tylko przez rodzinę i najbliższych znajomych, wtedy wystarczy mniejszy stolik lub ława, które pomieszczą do 6. osób.
Oprócz stołu i wygodnych krzeseł możesz dokupić jeden lub dwa fotele ogrodowe. Bardzo ciekawie prezentują się fotele podwieszane mające kształt gniazda. Zanurzenie się w miękkie siedzisko w zacienionym miejscu to wyjątkowo komfortowy sposób na odpoczynek.
Oprócz tego obowiązkowo zaopatrz się w parasol ogrodowy, który ochronni przed deszczem i słońcem. Warto również pomyśleć o huśtawce, jeśli Twój taras ma większy metraż. Nie zapominaj też o dekorze i odpowiednim oświetleniu, dzięki którym zbudujesz odpowiedni nastrój i przytulny klimat.
Ogrody zimowe to druga ciekawa opcja na stworzenie klimatycznej strefy relaksu
Nie tylko weranda lub taras może być świetnym miejscem, gdzie w pełni odpoczniesz. Coraz częściej buduje się ogrody zimowe, które tworzy się na różne potrzeby. Mogą być maleńkie albo bardzo duże. Wiele zależy od tego, jakie mają przeznaczenie. Czasami wykorzystuje się je na zwykłe ogródki, w których przechowuje się rośliny ciepłolubne lub zwykłą całoroczną roślinność. Najczęściej jednak są to ogrody zimowe pełne zieleni, które przeznacza się na strefę relaksu.
Tego typu miejsca aranżuje się na różne sposoby. Wcale nie musi to być dziki ogród z wąską ścieżką i jednym krzesełkiem. Ogrody zimowe zamieniają się też w przytulne salony, jadalni czy gabinety do pracy. Jeśli dobrze ocieplisz takie miejsce i praktycznie urządzisz, otrzymasz niebanalny efekt swojej pracy. Najczęściej ogród przeznaczany jest na strefę relaksu, dlatego powinny znaleźć się w nim odpowiednie meble ogrodowe. Wygodny leżak, sofa z palet, stolik kawowy lub lawa i krzesła (ewentualnie fotele).
Ogrody zimowe przylegają najczęściej do jednej ze ścian domu. Jeżeli chcesz, aby wnętrze było mocno nasłonecznione, wybierz ścianę południową lub zachodnią. Najchłodniej w ogrodzie będzie wtedy, gdy usytuujesz go przy ścianie północnej lub zachodniej. Są plusy i minusy tych dwu lokalizacji. Dobre nasłonecznienie przez większą część dnia daje komfort cieplny w ogrodzie. Zapewnia też dobre światło roślinom. Natomiast w lokalizacjach chłodniejszych nie trzeba ocieniać wnętrza i jest przyjemny chłód w gorące dni. Gorzej jest natomiast zimą.
Pomyśl również o odpowiednim źródle światła. Jeżeli chcesz stworzyć przytulne i klimatyczne wnętrze, wybierz kinkiety. Lekko rozproszone światło nadaje się idealnie do ogrodu zimowego. Ciekawy nastrój zbuduje oświetlenie w stylu loft bądź industrial. Będzie słabsze, a pod względem designu elektryzujące, surowe.
To tylko dwie z wielu opcji na zaaranżowanie kącika relaksu w swoim domu. Rozwiązań jest mnóstwo, dlatego trzeba dobrać takie, które w pełni odzwierciedli twoje plany.