Na zdrowie organizmu ma wpływ wiele czynników. Wśród nich jest na pewno odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i pogodne usposobienie. Nie można zapomnieć również o śnie, który krzepi i regeneruje ciało. Oprócz tych czynników niesłychanie istotna jest antyoksydacja, czyli eliminacja z organizmu wolnych rodników tlenowych.
Czym są wolne rodniki i jaki jest ich wpływ na zdrowie?
Wolne rodniki, to innymi słowy, niesprawne atomy tlenu pozbawione jednego elektronu pary. Te niepełne atomy wędrują po organizmie i szukają wypełnienia powstałej luki. Atakują nie tylko inne atomy tlenu, ale też białka, a ta ciągła wymiana elektronowa prowadzi do uszkodzenia struktur błon komórkowych lub DNA. Uszkodzone komórki umierają, a organizm coraz bardziej się osłabia.
Jak powstają wolne rodniki? Źródłem ich pochodzenia jest właśnie wnętrze organizmu. Obumarły atom staje się właśnie wolnym rodnikiem zagrażającym zdrowiu człowieka. Wolne rodniki dostaję się również do organizmu z zewnątrz poprzez stres, zanieczyszczenia środowiska, szkodliwe promieniowanie słoneczne oraz używki takie jak papierosy czy alkohol.
Antyoksydacja – na czym polega?
Wiemy już, czym są wolne rodniki, natomiast antytoksydacja to zachowanie równowagi między wolnymi rodnikami a antyoksydantami. Te drugie to związki, które są pomocne w usuwaniu wolnych rodników, minimalizują ich szkodliwy wpływ na organizm. Gdzie można ich szukać? To są przede wszystkim minerały, witaminy oraz enzymy, a także różne substancje, które neutralizują szkodliwe działanie metabolicznych procesów. Antyoksydanty chronią również przed chorobami, które mogą powstać w następstwie działanie wolnych rodników.
Młody organizm raczej bez problemu usuwa nadmiar wolnych rodników, ale już starszy czy obarczony chorobami, nie. Trzeba mu pomóc w zachowaniu odpowiedniej równowagi między jednymi a drugimi, Wtedy właśnie ważne zadanie spełnia antytoksydacja. Jak ten proces wygląda w praktyce? Antyoksydanty łączą się z cząsteczkami wolnych rodników, dzięki czemu neutralizują je. Drugi sposób minimalizowania działania szkodliwych atomów polega na oddaniu im przez przeciwutleniającą substancję elektronu. Oprócz tych dwóch sposobów usuwania wolnych rodników, antyoksydanty oczyszczają komórki ze związków które powstały w komórkach na skutek działania wolnych rodników,
Karnozyna i inne cenne antyoksydanty
Jak zostało wyżej wspomniane, do antyoksydantów zalicza się również substancje, wśród których znajduje się m.in. karnozyna. Powstaje on w organizmie jako dipeptyd. Znajduje się w miejscach, w których magazynowana jest energia, czyli np. w mózgu, mięśniach szkieletowych czy sercu.
Na stężenie tego związku w organizmie ma wpływ wiele czynników. Karnozyna w największej ilości występuje u osób młodszych, u mężczyzn oraz we włóknach szybko kurczliwych. Trzeba pamiętać, że jej stężenie we krwi zależy w dużym stopniu od diety. Podczas wchłaniania karnozyny w jelicie cienkim zachodzi częściowa hydroliza do Beta-alanyl-L-histydyny. Ta substancja ma bardzo szerokie spektrum działania na organizm. Eliminuje m.in. toksyczność metali oraz wolnych rodników. Karoznyna to tylko jedna z wielu substancji, która pomaga pozbyć się szkodowych związków z organizmu.
Oprócz karnozyny do silnych antyoksydantów zaliczają się na pewno witaminy E, C i A. Tych składników nie trzeba przedstawiać, a znajdziesz je w wielu zdrowych owocach i warzywach. Uzupełnienie diety w takie witaminy i stosowanie kremów z ich dodatkiem pomoże Ci zachować dłużej piękną i zdrową skórę. W jakimś stopniu zostaną zatrzymane procesy starzeniowe, dlatego warto uzupełnić wiedzę na ten temat i zacząć suplementować cenne antyoksydanty.